mill rates per ton

PAKISTAN STEEL Largest Industrial Complex of Pakistan

PAKISTAN STEEL Largest Industrial Complex of Pakistan

Prices of Prime Quality Galvanized Products weight less than, 200 M Ton, shall be charged @ 1% below the respective thickness-wise prices of prime quality in the specific grade 2: Prices of all Secondary-A Galvanised products shall be charged @ 2% below the respective: thickness-wise prices of Prime quality Grade G-01 3

Get More
Fastmarkets Steel prices - price list

Fastmarkets Steel prices - price list

Steel ERW line pipe (X52), fob mill US, $/short ton -STE-0545 Monthly Steel billet index export, fob Black Sea, CIS, $/tonne -STE-0558 Daily Steel ERW line pipe (X65), fob mill US, $/short ton -STE-0561 Monthly Steel welded OCTG API 5CT - Casing P110, fob mill US, $/short ton ,

Get More
Price History - SteelBenchmarker

Price History - SteelBenchmarker

USA – $1,048 per metric tonne ($950 per net ton), FOB the mill – up $101 from $947 ($859 nt) two weeks ago, up $636 from the recent low of $412 ($374 nt) on Dec 14, 2015 and up $619 from the low of $429 per tonne ($390 nt) on May 25, 2009 It is down $42 per tonne from the recent high of $1,006 ($912 nt) on Jul 11, 2018 and down $155

Get More
Steel Price (USA) | Historical Charts, Forecasts, & News

Steel Price (USA) | Historical Charts, Forecasts, & News

Steel traded at USD 711 per metric ton on 6 November, which was up 127% from the same day in the prior month Moreover, the price was 209% higher on a year-to-date basis and was up 445% from the same day in 2019

Get More
Costmine - Industry Standard for Mining Cost Estimating

Costmine - Industry Standard for Mining Cost Estimating

Mining Cost Service continues to be a useful reference on a wide range of topics for early stage mine planning through to ‘fill the gaps’ on more detailed studi Mining Cost Service provides an independent source for information on equipment, quantities and cost for a significant number of mining methods and range of production rat

Get More
How to Calculate Property Tax Using Mill Rate | Finance ,

How to Calculate Property Tax Using Mill Rate | Finance ,

Oct 31, 2018· Tip One mill by definition equals 1/1,000 of $1, or $1 of tax for every $1,000 of value A property is typically subject to different mill rates from more than one jurisdiction, such as the ,

Get More
Steel Foundry Practices and Performance Benchmarking

Steel Foundry Practices and Performance Benchmarking

capacity For a steel mini-mill, a new site can be constructed for a cost of about $350 per ton per year The typical selling price of hot-rolled coil (HRC) is currently about $600 a ton To add a ton of capacity to the steel foundry, the costs ranged from $600 to $2,800 per ton per year Most responses were from $1,500 to $2,000

Get More
Feed mill manufacturing and transport costs

Feed mill manufacturing and transport costs

Sales costs As shown in Table 3, sales cost per ton for 1996 also varied inversely with the number of tons sold Using the data from Table 3 and the previous three years shows that sales cost per ton declined sharply as tons sold increased above the 3,000-4,000 ton range and decreased at a decreasing rate as sales approached 10,000 tons per year

Get More
D&R Feed - Commodity Feed Prices

D&R Feed - Commodity Feed Prices

$800 per Ton Mixing Fee on All Mixed Feed $012 per Bu Cracking Fee on All Cracked Corn $018 per Bu Grinding Fee on All Ground Corn $5000 per Ton Bagging Fee on All Bagged Feed Delivery Charge $100 per mile for bags (min 10 miles) $200 per mile for bulk (min 25 miles) Important Note:

Get More
How to Calculate Cost per Mile for Your Trucking Company

How to Calculate Cost per Mile for Your Trucking Company

Jan 19, 2019· Cost per mile also allows you to determine an appropriate per-mile rate to charge shippers Knowing your company’s operating expenses on a per-mile basis gives you the information needed to be profitable If your cost per mile seems high, one solution is to take on more work Not only will this increase revenue, but your cost per mile should ,

Get More
Pulp & Paper Mill Data and Costs | RISI

Pulp & Paper Mill Data and Costs | RISI

Fastmarkets RISI’s Mill Intelligence and cost analysis service provides insight into mill operations, cost, profitability and competitive standing for 4,500 assets in the global forest products industry Our data and analysis cover all major mills producing pulp, paper, packaging paper, tissue and wood products

Get More
US cement prices 2018 | Statista

US cement prices 2018 | Statista

Nov 18, 2020· This statistic represents the price of Portland and masonry cement in the United States 2007-2018 In 2018, the cement price came to around 127 US dollars per metric ton

Get More
Prices for Asphalt Paving Service - Beiler Bros Asphalt, LLC

Prices for Asphalt Paving Service - Beiler Bros Asphalt, LLC

Mill or notch all driveway entrances or tie-ins to address drainage issu , $36-$48 per ton $878 – $1171 per truck load; 19mm modified binder $40-$52 per ton $976 – $1268 per truck load , Mix costs are normally 30%-60% of the total job cost Trucking costs are a significant factor

Get More
Pulp and Paper - Focus on Energy | Focus on Energy

Pulp and Paper - Focus on Energy | Focus on Energy

decile (top 10% in low energy consumption per ton of salable pulp or paper) mill from the data used to assemble the first bar Table 1 below lists energy consumption for top energy performing mills--those that would be in the top decile (top 10%) Mill configurations, except for ,

Get More
Standing Timber Prices For Loggers

Standing Timber Prices For Loggers

Dec 12, 2019· $100,000 / 1,000,000 bf = $010 per board foot in cost Now, transfer that into cost per thousand board feet by simply multiplying $010 by 1,000 Your total cost is $100 per thousand board feet $010 x 1,000 = $100 per thousand board feet Of course, this example uses rough figur Hopefully, your costs are much less than $100 per thousand ,

Get More
Control Feed Conversion to Control Costs | Wenger Feeds

Control Feed Conversion to Control Costs | Wenger Feeds

The feed cost per pig is $8505 per pig (see Table 1) If average feed cost increases to $325 per ton, feed cost per pig increases to $9214 per pig (an increase of $709 per pig!) At $325/ton, a reduction in feed:gain ratio from 270 to 260 decreases feed cost $341 per pig ($9214 to $8873 per pig) accounting for nearly half of the ,

Get More
December 2020 Hardwood and Softwood Saw Log Prices ,

December 2020 Hardwood and Softwood Saw Log Prices ,

Dec 09, 2020· Click for specs and pric SAW LOG PRICES Prices updated December 9, 2020 Saw Log NOTES: ALL SAW LOGS REQUIRE 6″ TRIM LENGTHS; RED OAK Prime, Select and #1 logs 8’6″, 9’6″, and 12’6″ LENGTHS preferred WHITE ASH 8′ 6″, 12’6″, 16’6″ LENGTHS preferred OTHER Hardwood LENGTHS

Get More
Steel prices cross Rs100,000-per-ton mark | The Express ,

Steel prices cross Rs100,000-per-ton mark | The Express ,

Jun 21, 2018· KARACHI: The price of steel has crossed the Rs100,000-per-ton barrier for the first time in the country’s history after a weaker rupee pushed companies’ hand to raise rates on Wednesday ,

Get More
Profit from milling wheat into flour - organicexchange ,

Profit from milling wheat into flour - organicexchange ,

The running, transport and power costs are $120/t, the cost of bags is $120/t for a total of $240/t or $24,000 for their 100 tonnes of wheat milled in a year The interest cost (at 15% on $40,000) to establish the mill would be $6,000 for a year

Get More
Daily Steel Prices

Daily Steel Prices

Quality: Prime newly produced steel billets with chemical composition as per Q195-235 or equivalent commercial grade Size: 100x100 – 130X130 mm – 150x150 mm Length: 6-12 meters Quantity: on average 2,000 metric tons Delivery term: Ex-Warehouse Location: PR of China Timing: Two to four weeks lead time from date of publication Payment: prompt payment upon delivery Other: Price ,

Get More
What is an estimated cost for starting a steel mill? - Quora

What is an estimated cost for starting a steel mill? - Quora

I was part of a team that designed and built of a greenfield steel plant in the mid-1980’s That plant cost $25b (not counting land cost), and it would be about $5b if built today Of course, that was an integrated plant (coke ovens, blast furnac,

Get More
2020 Rhode Island Property Tax Rates | RI Town Property ,

2020 Rhode Island Property Tax Rates | RI Town Property ,

Tax rates have been rounded to two decimal places in Coventry and North Smithfield West Warwick taxes real property at four distinct rates: $2989 - two to five family residences $3243 - commercial I and II, industrial, comm/ind vacant land, combination, commercial structures on rented land, commercial condo, utilities and rails, other ,

Get More
Feed mill manufacturing and transport costs

Feed mill manufacturing and transport costs

1/ Cost reduction per ton resulting from additional feed (for Mill D customers) manufactured and sold by Mill A 2/ Mill D = 12 miles round trip at 23 cents Mill A = 45 miles round trip at 13 cents

Get More
Calculating Timber Prices: A Formula For Sawmills

Calculating Timber Prices: A Formula For Sawmills

Jan 23, 2020· $450 x 15 = $675 per thousand board feet $450 x 17 = $765 per thousand board feet Therefore, the price range you can pay for red oak on the stump is $35 to $125 per thousand board feet, based on your cost figures ($800 minus total costs) This is called your return-to-log (RTL) calculation  

Get More
cost of ton per hour roller mill - ME Mining Machinery

cost of ton per hour roller mill - ME Mining Machinery

cost of ton per hour roller mill Maintenance costs for roller mills are generally higher on a per ton basis, typically ranging from $005 to $009 per ton depending on the size of the machine and the finished particle size required The cost of recorrugation is the most significant factor accounting for Chat Online

Get More
Determination of Product Cost in a Steel Plant – IspatGuru

Determination of Product Cost in a Steel Plant – IspatGuru

Jan 23, 2017· Product cost refers to the costs used to produce the product It is the measurement in monetary terms of the amount of resources used for the purpose of production of the product For effective monitoring, specific product cost (cost per unit of product produced) is usually determined A steel plant consists of several processes which are ,

Get More
How To Charge for Sawing Services | Wood-Mizer USA

How To Charge for Sawing Services | Wood-Mizer USA

The most stable or secure method for pricing for the mill owner is a flat, hourly rate Rates vary from location to location and range from $65 to $105 per hour plus extra charges for travel, broken blades, etc Pricing on an hourly basis transfers all of the risk of daily output to the customer

Get More
5 ESTIMATING LOGGING UNIT COSTS

5 ESTIMATING LOGGING UNIT COSTS

The cost per cubic meter of wood per unit distance (measured one-way), UCV, is , A 22-ton truck carries an average of 30 m 3 per trip The haul route is 35 km , and production rates have been derived, the individual unit costs can be calculated (Table 51, col 9) The stump-to-mill cost for this harvesting alternative is $958 per m 3 ,

Get More
Lumber PRICE Today | Lumber Spot Price Chart | Live Price ,

Lumber PRICE Today | Lumber Spot Price Chart | Live Price ,

Conversion Lumber Price Price; 1 board foot ≈ 2359,74 cm³ Lumber Price Per 1 cm³ 002 USD

Get More